Як я працював за кордоном. Цикл статей про Ізраїль

Два місяці працював у сім’ї вихідців з України – Бориса і Люди. Борис – єврей, Люда – українка, обоє лікарі. Борис за фахом – анестезіолог, став інвалідом на роботі, я його доглядав. У них двоє дітей.
 
У домашній бібліотеці чимало книг українських авторів: Тараса Шевченка, Лесі Українки, а також Бориса Пастернака. В машині Люди – український прапорець. Її мама півроку живе в Україні, а на зиму прилітає в Ізраїль.
 
Не можу забути місяць роботи в бухарських релігійних євреїв. Тут вони дуже дотримувалися правил кошерності.
 
Умивальники для посуду – окремо для мясного та для молочного. Дуже цікаві люди…
 
Пам’ятаю, за столом розмову – чи повинен бухарський єврей знімати шапку перед європейським? Ні, тому що, європейські євреї брали участь у революціях, вони є в політиці, воювали у визвольних війнах, а бухарські живуть за правилами Тори – в політику не втручаються…
 
Один раз у рік в місті проводять фестиваль “Білі ночі” – символіка свята – “Сова”. На пляжі відпочивають цілодобово: серфінг, гра в ракетку, танці. В парках завжди людно, святкують рідні свята, пікніки, димлять мангали, пахне шашликом, на спортивних доріжках займаються різними видами спорту (бігом, катанням на велосипедах, роликах, самокатах), а також багато спортмайданчиків.
 
У вільний час я любив посидіти на каміннях на березі Середземного моря, біля дельфінарію в Тель-Авіві. Тут завжди я бачив кота, що спокійно сидів на камені біля самісінької води. Хвиля викине рибку з моря – кіт впіймає і з’їсть. Потім знову спокійно вмощується на камені…
 
Ніщо так не заспокоює душу, як море. Гладить і ніжить, забирає роздратування. Море – не просто солона вода. Це розчин, що не дає згаснути земному життю ніколи. В ньому так всього багато, що в маленькій кількості води плаває цілий ковчег Ноя, кажуть люди.
 
Душа тут знаходить свою стихію, своє середовище і радіє життю, немов щойно з’явилася на світ Божий. Шум моря заколисує душу, створює нечутну симфонію, роздмухує її до активного процесу життя.
 
В місто Тель-Авів не можна не закохатися. Тут можна дихати свободою на повні груди, і тим воно манить до себе людей зі всього світу.
 
Коли їдеш автобусом, спостерігаєш незвичайний пейзаж Святої Землі: пустелі, скелясті гори, цвіт розкішних оазисів, плантації і сади, пальмові алеї, широкі долини круто спускаються вниз до річки Йордан. Всі ці яскраві пейзажі наповнені релігійним настроєм. І хоча тут ще чути відлуння безкінечної війни, але зі всього світу приїжджають люди, щоб знайти зміст науки про мир, віру, надію.
 
На святій землі я мав можливість не тільки побачити красиві краєвиди, пейзажі життя Ізраїлю, а осягнути певні духовні горизонти. На Святій землі людина духовно зростає, розквітає і знаходить шляхи вічної дороги.
 
Кожна людина, яка побувала в Ізраїлі, ототожнює себе з древніми паломниками, які їхали на Святу Землю – серце Ізраїлю. Відкриття джерела християнської культури, відвідання церков, соборів, Стіни Плачу, Мечеті Омара і інших центрів древньої віри, дає людям неоціненний досвід. Не залишає нікого байдужим до великих свідоцтв, як культурного життя, так і релігійної спадщини величезної частини людства.
 
В Ізраїлі на побутовому рівні існує «бандерофобія», українофобія. Був випадок, що власник вигнав з крамниці українських туристок почувши українську мову.
 
Права українських туристів, паломників порушують ще на летовищі Бен Гуріон. Тримають по кілька годин і днів на летовищі, потім повертають в Україну. Люди витратили гроші на квиток в Ізраїль і назад, проплатили готель, купили страховий поліс, витратили 20 і більше тисяч гривень. Гроші пропали і Ізраїлю не бачили, такий безвіз з країною Ізраїль!
 
Чимало українців на летовищі зазнали принизливих обшуків, оглядів, навіть в кайданках водили по нужді в туалет, кабінки для куріння прозорі….
 
З Тель-Авіва до Києва – три години польоту. Ще годину в повітрі до Львова – і я вдома. Зі святої землі Ізраїлю на Україну повернувся ностальгію знаю.

ІА «Журналісти проти корупції» журналіст Василь ГУЛЬГУН,
Львівська обл.

Поділитися

PinIt

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *